להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
  
מאת: המחלקה לרפואה דחופה, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל  |  ציפורה שוואלב, אחות אחראית מלר"ד שניידר, פתח תקוה


נושא המחקר: שימוש בגרנופלקס דק במיוחד לטיפול בפצעי שפשוף במחלקה לרפואה דחופה בבית-החולים לילדים שניידר.

השתתפו במחקר: ציפורה שוואלב, ד"ר ליסה אמיר,קזמירסקי אסתר, פרופ' מרק מימוני, ד"ר יחזקאל ויסמן, וצוות אחיות המלר”ד.

רקע:
מדי יום נפגש הצוות במלר"ד בילדים הסובלים מפצעי שפשוף לאחר חבלה. פצע שפשוף נוצר עקב שריטה או שפשוף של העור כנגד משטח קשה. בפציעה כזו נפגעים האפידרמיס וחלק מהדרמיס העליון. זוהי פגיעה קלה אך מכאיבה בהשוואה לסוגי פצעים אחרים.
כיום מקובל לחבוש פצעים מסוג זה עם משחת פולידין וגזה. הטיפול כרוך בהגעה יומיומית למרפאה לשם החלפת התחבושת. בגלל נטיית הפצעים להתייבש, החלפת התחבושת מכאיבה, יש הגבלה בתנועה של החלק הפצוע וכן הגבלה בהרטבת המקום, ברחצה ובפעילויות היומיום. חיפשנו פתרון לבעיות אלו.
מטרת המחקר להשוות בין שתי שיטות טיפול בפצעי שפשוף: האחת, חבישה רגילה, והשנייה, גרנופלקס דק במיוחד. במחקר נבדקו ההבדלים בין שתי הקבוצות בהתבסס על המדדים הבאים: הפחתת הכאב, משך הריפוי, מידת הנוחיות למטפל ולמטופל. המחקר קיבל את אישור ועדת הלסינקי.

במחקר השווינו בין חבישה רגילה לבין חבישת גרנופלקס דק במיוחד, שהנה חבישה הידרוקולואידית עשויה מחומרים טבעיים. חבישת גרנופלקס נמצאת בשימוש זה 20 שנה בטיפול בפצעים קשים כגון פצעי לחץ, כיבים ועוד. החבישה עוזרת ליצירת סביבה המקדמת את תהליך הריפוי, מקנה סביבה לחה לפצע ואינה מחייבת החלפה יומיומית. אפשר להתקלח עם הגרנופלקס ואין הגבלה בתנועת האיבר הפצוע. קיימים מספר גדלים של חבישת גרנופלקס ויש להתאים את החבישה לפצע כך שחבישת הגרנופלקס תהיה גדולה בשני סנטימטרים לפחות מעבר לשולי הפצע.

שיטת המחקר: מחקר פרוספקטיבי
השווינו בין שתי קבוצות ילדים מגיל שנתיים עד שמונה-עשרה עם פצעי שפשוף. קבוצה אחת נחבשה עם פולידין וגזה והשנייה עם גרנופלקס דק במיוחד. במחקר השתתפו ילדים בריאים ולא נכללו ילדים עם מחלות כרוניות או פצעים באזורים גניטליים והפנים.
הילדים הוקצו לקבוצות הטיפול על-פי נוחות (Convenience).
האחות אספה פרטים על הילד, מילאה שאלון שבו נאספו נתונים דמוגרפיים, מדדה סימנים חיוניים, ביררה את סיבת החבלה ומיקומה ומדדה את גודל הפצע בסנטימטרים. האחות שאלה את הילד על עוצמת הכאב וביקשה ממנו לדרג את הכאב לפי סולם של פרצופי כאב בין 0 ל-5, שבו 0 מציין "ללא כאב כלל" ואילו 5 "כואב מאוד". השתמשנו בסקאלה לדירוג כאב של WONG BAKER PAIN RATING SCALE.
נוחיות המטופל: זו נמדדה על סולם של 0 שמציין "לא טוב" עד 5 שמציין "טוב מאוד" ובה בדקנו אם החבישה גרמה לשיבושים בחיי היום-יום ברחצה, בביגוד, בהנעלה, בשמירה על ניקיון המקום; נבדקה הנוחיות מבחינת החבישה והגבלת התנועה וכן אם היה צורך בהחלפת החבישה מידי יום.
בדיקת הפצע: נבדק אם היו סימני דלקת, כגון נפיחות והגבלה בתנועה, היכולים להראות על סיבוכים.

ניתוח סטטיסטי: ההבדלים בין שתי הקבוצות נבדקו בעזרת מבחן חי בריבוע, שבודק הבדלים לא רציפים של שתי הקבוצות. ערך  P < 0.05 נחשב בעל מובהקות סטטיסטית. לבדיקת הקשר בין מדדי הגבלת התנועה, הנוחיות והכאב, חושב מקדם המתאם של פירסון. כל ילד נבדק על ידי רופא ילדים או כירורג, שנתן הוראה רפואית לחבישת הפצע. האחות מילאה שאלון לכל ילד והזמינה אותו לבדיקת מעקב בחדר המלר”ד כעבור יומיים וכעבור חמישה ימים.
לאחר חמישה ימים הסירה האחות במלר”ד את החבישה והעבירה את הילד לאחות באשפוז יום או לאחות אחרת במלר”ד שאיננה יודעת באיזו משתי החבישות נחבש הפצע, על מנת שהשאלון לגבי נוחיות החבישה, הכאב והגלדת הפצע ימולא בצורה אובייקטיבית (למנוע הטיית המחקר).

תוצאות:
בסך הכול השתתפו במחקר 46 ילדים. מהם טופלו 28 בחבישת גרנופלקס ו-17 בחבישה רגילה.
נבדקו ההבדלים בין שתי הקבוצות ביחס למדדים המפורטים: הגבלה בתנועה, נוחיות, כאב, משכך כאב, החלפת החבישה, גודל הפצע וסימני דלקת.
בגלל גודלי המדגם הקטנים יחסית בכל קבוצה, התקבלו תאים רבים עם שכיחות קטנה מאוד ולעתים אף שכיחות אפס במבחן חי בריבוע, דבר שאינו מאפשר בכל המקרים לנהל מבחנים סטטיסטים ולקבל מובהקות סטטיסטית.
הקבוצה שקיבלה חבישת גרנופלקס דיווחה על פחות הגבלה בתנועתיות (רמות 3 ו-4), על נוחיות גבוהה יותר (כולם מ-3 ומעלה) ועל רמות כאב נמוכות הרבה יותר מהקבוצה שקיבלה חבישה רגילה.
בקבוצת הגרנופלקס נזקק ילד אחד מתוך 28 (3.6%) למשכך כאבים, לעומת שני ילדים מתוך 17 בקבוצה הרגילה (11.8%)
לכל הילדים בקבוצת החבישה הרגילה הוחלפה החבישה לאחר יום אחד, לעומת רק שני ילדים בקבוצת הגרנופלקס. 
P< 0.01, כלומר הבדל סטטיסטי מובהק.
אצל 3 ילדים (18%) בקבוצת החבישה הרגילה התפתחה דלקת. לאף ילד מתוך קבוצת החבישה עם גרנופלקס לא הייתה דלקת: P=0.048 (הבדל סטטיסטי מובהק).
נמצא קשר ליניארי מובהק בין שלושת המדדים. ילדים שחוו רמה נמוכה בהגבלת התנועה, חשו נוחות רבה יותר ועוצמת כאב נמוכה יותר.
נמצאו הבדלים סטטיסטיים מובהקים בין שתי הקבוצות במידת ההגבלה בתנועהP=0.064, הנוחיות P=0.064 , ורמת הכאב P=0.025 , (כמשתנים רציפים), בעזרת מבחן t-test. הקבוצה שטופלה בגרנופלקס חשה הגבלה קטנה יותר בתנועה, רמת הנוחיות שלה הייתה גבוהה יותר ורמת הכאב נמוכה יותר.
מסקנות
חבישה בגרנופלקס דק במיוחד עדיפה ומומלצת על פני חבישה רגילה. היא מכאיבה פחות מכיוון שאין צורך להחליפה בתדירות גבוהה, נוחה יותר, ומאפשרת להמשיך בפעילות היומיומית ללא הפרעה, מאפיין חשוב במיוחד כשמדובר בילדים.

 

Go Back  Print  Send Page


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים