להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שאלות ותשובות

 

 
קולוסטומיה היא סטומה של המעי הגס שנוצרת כדי להוציא את הפסולת ממערכת העיכול. אחרי ניתוח ליצירת קולוסטומיה, הפסולת תעבור דרך סטומה הממוקמת על דופן הבטן. להמשך קריאה
 
האם יש צורך לכסות את הסטומה או את ציוד הסטומה בזמן רחצה כדי שהמים לא יחדרו לתוך הסטומה ?
תשובה: אין צורך לכסות את הסטומה או את ציוד הסטומה בזמן המקלחת. מים לא יכולים להכנס לסטומה, וגם אם היו יכולים, לא היו גורמים לכל נזק. אפשר להתרחץ עם הציוד או בלעדיו. אם בחרתם להתרחץ עם הציוד חשוב לייבש את מגן העור והשקית בעדינות לאחר הרחצה.
 
מה גורם לגירוי בעור סביב הסטומה ?
תשובה: גורם נפוץ לגירוי בעור הוא חדירה של הפרשות מתחת למגן העור ומגע שלהם עם העור. לעתים הגירוי נגרם בשל הדרך שבה הוצמד מגן העור, רגישות לחומר או זיהום פטרייתי. עשויות להיות לכך סיבות שונות:
  • פתח במגן העור גדול מדי החושף את העור להפרשות.
  • פתח במגן העור קטן מדי הגורם ללחץ על הסטומה ומונע הדבקה טובה.
  • מבנה הסטומה - כאשר הסטומה שקועה או שטוחה.
  • תגובה אלרגית לחומר.
הגודל וצורת הסטומה עשויים להשתנות, חשוב למדוד לעיתים קרובות את גודל הסטומה. שימוש בציוד המתאים ובאביזרי עזר יסייע במניעת בעיות עור. מומלץ להוועץ באחות סטומה להתאמת הציוד והדרכה לשימוש נכון במוצרים.

האם אוכל ללבוש את אותם הבגדים שלבשתי לפני הניתוח ?
תשובה: בתיאוריה, לא צריכה להיות סיבה שתחליפו את המלתחה שלכם או את סגנון הלבוש הרגיל שלכם; מערכות השקית המודרניות מעוצבות כך שהן שטוחות ונצמדות לגוף. עם זאת, ייתכן שתרגישו נוח יותר לבצע מספר שינויים קלים, בהתאם למיקום השקית שלכם. בחופשות בחוף הים, נשים עשויות להעדיף בגדי ים בעלי בטנה כפולה, וגברים יעדיפו בגדי ים גבוהים יותר. תימנעו בצורה הטובה ביותר מלבישת חגורות או מכנסיים הצמודים למותניים אם השקית ממןקמת בגובה המותניים. תוכלו ללבוש גם בגדים צמודים, כל עוד תקפידו לרוקן את השקית לעיתים קרובות – אם תעשו זאת תוכלו למנוע בליטות נראות לעין.

לאחרונה עברתי ניתוח, ואני לא בטוח שאני עושה הכל נכון. עם מי אוכל ליצור קשר ?
תשובה: במרפאות קופות החולים יש צוות לטיפול בבעלי סטומה ובני משפחותיהם. הצוות מלווה את בעלי הסטומה בתהליך השיקום לפי הצורך. בעלי סטומה מרותקים שאין ביכולתם להגיע למרפאה יקבלו סיוע מהיחידות לטיפולי בית. בנוסף, ניתן לפנות לשירות הלקוחות בחברת פילטל ולקבל ייעוץ והדרכה בשיחת חינם 1-800-800-150 (שעות הפעילות בימים א'-ה' בשעות 08:00-16:00).

האם אוכל לנסוע לחו"ל לאחר הניתוח ?
תשובה: הנסיעה בודאי אפשרית. אנשים עם סטומה נוסעים הרבה, לחופשות פעילות ונינוחות כאחד. כל עוד תיקחו איתכם את כמות הציוד המתאימה ורשימה של מרכזים רפואיים, אתם מסוגלים לנסוע לאן שתרצו.  במושגים של אמצעי זהירות פרקטיים, אם אתם משתמשים במגיני עור בטכנולוגיית מולדבל, תימנעו מהצורך לשאת מספריים בתיק היד שלכם (דבר האסור כיום בחברות תעופה בין לאומיות רבות). עליכם לזכור גם לארוז תרופות למניעת שלשולים ולעצירת אבדן נוזלים ואלקטרוליטים, לנוחיותכם האישית ולביטחונכם. כל הדברים צריכים להיות בתיק היד שלכם, כדי שתוכלו לגשת אליהם בקלות ובמהירות. נשיאת אביזרים הקשורים לסטומה לא צריכה להוות בעיה בטחונית. דאגו למכתב המסביר את מצבכם הבריאותי לפני הנסיעה וכך תוכלו לחסוך זמן ומטרדים מיותרים בשדה התעופה.

מהי הדרך הטובה ביותר להחליף שקית כאשר הסטומה פעילה ?
תשובה: בכל הזדמנות, החליפו את השקית כאשר הסטומה בפעילות מינימאלית – למשל בבוקר, לפני אכילה ושתיה. הכינו את הציוד הנדרש לפני הסרת השקית המלאה. לדוגמא – מטלית, סבון ומים, מגבת, פד גזה, נייר טואלט או כל דבר אחר בו אתם משתמשים בעת ההחלפה. הסירו את מגן העור והסירו את הנייר על גב מגן העור לפי ההוראות. לאחר שסיימתם את כל ההכנות, הסירו את השקית המלאה ובצע את ההחלפה. אנו מקווים שרשימת תיוג זו תסייע לכם לחסוך זמן ותסכול.

נראה לי שאני מאבד נוזלים מהר יותר משאני יכול לקלוט אותם. מה אפשר לעשות ?
הקדמהאני מעוניין להשתתף במיני-טריאתלון לאחר שפרשתי לגימלאות. עברתי אילאוסטומיה בשנת 1979. במירוץ הראשון שבו השתתפתי נזקקתי לעירוי נוזלים בבית חולים כתוצאה מהתייבשות. נראה לי שאני מאבד נוזלים מהר יותר משאני יכול לקלוט אותם. מה אפשר לעשות ?
 
תשובה: אנשים עם אילאוסטומיה סובלים מהתייבשות לעתים קרובות, בעיקר כאשר הם מזיעים ומתאמצים. בנוסף לנוזלים, שני אלקטרוליטים חיוניים, אשלגן ונתרן. הזעה גורמת לאובדן של נוזלים ומלחים נוספים דרך העור. השלמת החוסרים בנתרן ואשלגן, כמו גם בנוזלים, היא משימה יומיומית. שתיית מים רגילים אינה מונעת התייבשות – עליך לצרוך גם מלחים שאינם נמצאים במים בכמות מספקת. מרבית הספורטאים שעברו אילאוסטומיה נוהגים לשתות משקאות ספורט (איזוטוניים) לפני, במהלך ולאחר הפעילות הגופנית. שאל את הרופא שלך אם אלו עשויים להתאים לך.

האם דימום מהסטומה הוא נורמאלי? מה גורם לדימום ?
תשובה: בהחלט נורמאלי לראות מעט דם על מטלית הרחצה בזמן שמנקים סביב הסטומה. הרקמה ממנה נוצרה הסטומה דומה לזו שבתוך הפה. ודאי הבחנתם כמה קל לגרום לדימום מהחניכיים בלי להתכוון לכך.
הסטומה דומה מאוד למקרה החניכיים. אם תפצעו אותה, היא תדמם. אם אתם נוטלים מדללי דם, אספירין או תרופות המכילות אספירין, אתם עלולים להבחין בדימום רב מהרגיל. אם הדימום נמשך יותר מ-15 דקות או שהוא חזק מאוד, פנו מייד לרופא.

מה לעשות אם יש ריח חזק בזמן החלפת השקית ?
שאלה: אני סובל ממחלת קרוהן ועברתי אילאוסטומיה. לאחרונה הבחנתי בריח חזק בזמן החלפת השקית. ניסיתי לערוך שינויים בתזונה וכן להשתמש בחומרים שונים מנטרלי ריח, אך הריח עדיין חזק מאוד. אני חושש לצאת מהבית.
תשובה: שינוי בריח אצל אנשים שעברו אילאוסטומיה נגרם בדרך כלל מסוגים מסוימים של מזון או תרופות. אם שינית את הרגלי התזונה שלך וניסית מוצרים שונים לנטרול ריחות ללא שיפור ניכר, כדאי לך להתייעץ עם רופא. לעתים ריח חזק של צואה מצביע על בעיה רפואית כמו זיהום או התפרצות חוזרת של מחלת קרוהן.
 
אני רוצה לשחות. האם יש הכנות מסוימות שעלי לעשות ?
תשובה: לפני שחיה יש לוודא שפצעי הניתוח החלימו לחלוטין. המנעי מבגדי ים לבנים, השקית עלולה להראות מבעד לבגד הים הרטוב. נשים רבות מעדיפות בגדי ים עם הדפסים העשויים להסתיר את הסטומה טוב יותר מבגדי ים ללא הדפס. לבגדי ים מסוימים יש שתי שכבות וגם דבר זה מסייע בהסתרה. מומלץ להשתמש בשקיות מיני על מנת למנוע את הבלטת הציוד. אם את משתמשת בשקית עם פילטר, כסי אותו עם המדבקה המיועדת לכך לפני השחיה כדי למנוע חדירת מים. פגיעות של הסטומה עקב שחיה נדירות אך שימוש בציוד מתאים עשוי לסייע לך לחוש בטוחה יותר.
 
מתי משתמשים בחומר להסרת דבק ?
תשובה: חומר מסיר דבק מועיל אם עורכם עדין מאוד ונוטה להקרע. מסירי דבק מסייעים בהסרה עדינה ויעילה של מגן העור, במניעת הצטברות של חומר הדבקה על עורכם. לאחר השימוש במסיר דבק יש לרחוץ את העור ביסודיות עם מים וסבון עדין כדי להסיר את השכבה השומנית על העור. לבסוף יש לשטוף במים ולייבש בעדינות וביסודיות.


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים