להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


   

מאת: אורית סופר, מנהלת שרות סיעוד, יחידה להמשך טיפול, ראשון לציון

 
ריפוי פצע הוא שילוב בין גורמים כלליים ומקומיים המובילים לריפוי הרקמה. בשלב המוקדם של ריפוי פצע - שלב הדלקת, יש תפקיד מכריע למקרופאגים, מונוציטים, לימפוציטים ופיברובלסטים. את תפעולם מבטיחות חומצות האמינו וחומצות שומן רב בלתי רוויות. חומצות האמינו מבטיחות את אספקת המרכיבים המבניים להתאוששות הריקמה כמו: הקולאגן, האלסטין, המיוזין, נוקלאופקטורים ועוד. חומצות האמינו החשובות הן: הארגינין (משפיע בעיקר על תפקוד מערכת החיסון ועל בנית הקולגאן), מתיונין וציסטאין המצויות בקטניות, בשר, דגים ומוצרי חלב. חומצות השומן חשובות למבנה הממברנות, לפרוסטגלנדינים, לויקוטריאנים וטרומבקסן החשובים למכאניזם של הגנת התאים והתהליך הדלקתי. כמו כן לקולאגן ולקשרים הצולבים שבו.

בשנת 1994 פרסם 
Suchner שמצא במחקרו כי חומצות השומן החשובות הן אומגה 3 ואומגה 6 המצויות בשמן של דגים מהים הצפוני ובשמן צמחי כמו סויה וחמניות.
שתי החומצות מאפשרות תנאים להשרדות שתלי עור, מורידות היארעות ספסיס, מרחיבות כל י דם (אספקת דם למיטת הפצע) וגדילות זמן דימום. חסר באבץ (צינק) מעכב החלמת פצעים בשל הקשר שלו לסינתיזת ה-DNA וה-RNA, הקולאגן והאפיתליזציה (הסגירה הסופית של הפצע ועיצוב הצלקת). כמו כן יש לו אפקט מעכב חיידקים. אבץ צוי בקטניות, אגוזים, לחם מחיטה מלאה, ביצים ומוצרים חלב. ויטמין A – חשוב מאד בשלב האפיתלזציה משפיע על שגשוג לימפוציטים ומעכב השפעה הרסנית של סטרואידים על ההחלמה. לכן חשוב לחולים המקבלים סטרואידים.

כיבי רגליים (אולקוס קרוריס)
במחקר שנעשה בבריטניה ע"י Lewis בשנת 1993, נבחנה אוכלוסיית קשישים שסבלו מכיבי רגליים והתברר כי רמת החלבונים ואיכותם בתזונתם של הקשישים הייתה ירודה וכן נצרכו הרבה פחות מן המומלץ: ברזל, ויטמין C ואבץ. הממצאים תאמו גם את הממצאים בבדיקות הדם וכאשר קיבלו הקשישים השלמת תזונה היתה אפיתליזציה טובה של הפצעים.
 
 

Go Back  Print  Send Page


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים