להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


  
 
מאת: ד"ר אייל בוצר, מנהל מרפאת השיניים לפעוטות ילדים ונוער, המרכז הרפואי תל אביב


הפגם:
אחד מתוך כל 700 לידות לערך סובל מחיך ו/או שפה שסועים. חיך שסוע הנו מצב בו נוצר פתח בגג חלל הפה אל תוך חלל האף. שפה שסועה הנו מצב בו נוצר פתח בשפה העליונה מהפה אל האף והשפה נראית חצויה.
חומרת השסע יכולה להשתנות מילד לילד: משקע קטן בשפה בצד אחד ועד הפרדה מלאה דו צדדית של השפה לתוך שני הנחיריים. שני המצבים יכולים להופיע יחד או בנפרד.

הילוד עם החיך או השפה השסועים מציג מספר בעיות אופייניות מיידיות:
  • בשסע של החיך קיים קושי ביצירת ואקום בחלל הפה והדבר מוביל לקשיי אכילה.
  • בשסע של השפה והעצם הנושאת את השיניים קיימת בעיה אסתטית הנובעת מחוסר רציפות של שרירי הפה וכתוצאה מכך עיוות במיקום חלקי העצם וחמור מכך עיוות של סחוסי האף אשר גורמים לצורת אף שטוחה ומעוותת גם לאחר הניתוח (תמונה מס' 1).
  • לילוד עם שסע של השפה והחיך מצפה דרך ארוכה וניתוחים רבים בשלבים שונים לאורך הינקות, ילדות וההתבגרות. בין הניתוחים כוללים הצמדת השפה, תיקון האף, תיקון החך, תיקונים חוזרים של האף והשתלת עצם.
עיצוב קדם ניתוחי של סחוסי האף והעצם
הפילוסופיה מאחורי הגישה החדשה אשר פיתחו ד"ר בארי גרייסון וד"ר קורט קטינג מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק גורסת טיפול אופטימלי כבר בניתוח הראשון ובכך לאפשר לילד לגדול עם עיוות מינימלי של הפנים ולחסוך בכמות הניתוחים והתיקונים המאוחרים.
מטרת הטיפול הקדם ניתוחי הנקרא Pre Surgical Naso Alvaolar Molding היא להביא את חלקי העצם, השפה וסחוסי האף לצורת האידיאלית לפני הניתוח הראשון ובכך לאפשר למנתח הפלסטי לבצע טיפול אופטימלי כבר בניתוח הראשון וכן לאפשר לסגור את השסע בעצם כבר בניתוח הראשון, דבר שיכול לעיתים למנוע את הצורך בהשתלת העצם בשלב מאוחר יותר.

אופן הטיפול
במהלך ימי חייו הראשונים של התינוק מותאמת פלטה מיוחדת בפיו של התינוק. מדי שבוע הפלטה עוברת התאמה על ידי שיוף וריפוד באזורים שונים של הפלטה על מנת לכוון את גדילת חלקי העצם ובכך להקטין את גודל השסע. הפלטה משמשת גם להפרדה בין חללי האף והפה ומסייעת לתינוק באכילה.
הפלטה מוחזקת על ידי גומיות ופלסטרים המוצמדים ללחי התינוק. לעיתים קיימת בעיה בהצמדת הפלסטרים ואז משתמשים במגבוני הצמדה Tissue protective / adhesive . לעיתים נוצר גירוי בעור לחי התינוק אשר אינו מאפשר את הדבקת הפלסטרים לעור. כיום אנו משתמשים ביריעות הגרנופלקס העדין כשכבת הבסיס אליה מודבקים הפלסטרים. על מנת להסיר את סרטי ההדבקה אנו משתמשים במגבוני מסיר הדבק של CONVATEC. כיום לאור התוצאות הטובות שקיבלנו במניעת גירוי לעור התינוק , החלו במרכז הרפואי בניו יורק להשתמש ביריעות זהות של הידרוקולואיד אשר נקראות בארצות הברית DUODERM*.
השימוש בפלטות לסגירת השסע בעצם הוא טיפול המבוצע בצורות שונות כבר משנות 50 המוקדמות. החידוש בטכניקה החדשה הוא השליטה הרבה שיש לרופא על כיווני הגדילה וכן בכך שלא מופעל כוח רב מידי על העצם. הפיתוח אשר נוסף לפלטה "הקונוונציונלית" הוא האפשרות לתקן את סחוסי האף המעוותים.
מתוך הפלטה יוצאת שלוחה אחת במקרי שסע חד צדדי או שתי שלוחות בשסעים דו צדדים. השלוחות מרימות את סחוסי האף ומאפשרות הפעל כוחות על הסחוסים.
עיקר התיקון באף הוא בהארכת "עמודון האף" (קולומלה Columella) בצד הפגוע בשסע חד צדדי וביצירת קולומלה "יש מאין" בשסע דו צדדי (Tissue expansion) דבר המבטל את הצורך בניתוח משחזר ליצירת קולומלה.
היתרון של שיטת הטיפול בסחוסי האף המעוותים הוא בכך שבתקופת החיים הראשונה הסחוסים הם רכים וניתנים לעיצוב בעזרת הפעלת כוחות בכיוונים הרצויים וקיבוע הסחוס לאחר מכן. התיקון מאפשר תוצאה אסתטית טובה יותר.
 
עיצוב לא ניתוחי של סחוסי האפרכסת
אחת הסיבות לעיוות האפרכסת היא לחץ על הסחוסים בתקופה הטרום לידתית. בזמן זה רמות האסטרוגן בעובר גבוהות והדבר מוביל לרמות גבוהות של חומצה היאלרונית בחומר הבין תאי של הסחוס. במצב זה הסחוס הוא פלסטי והפעלת לחץ עליו תביא לשינוי בצורתו.
חלוץ השיטה לעיצוב לא ניתוחי של סחוסי האוזניים הוא היפני מטסואו אשר בדק ומצא שבחצי מהילודים קיים עיוות כלשהו של סחוסי אפרכסת האוזן. העיוות יכול להיות בצורת כיפוף יתר של האפרכסת או התנוך, אוזניים בולטות או העדר כפלים (הליקס ואנטי הליקס) של האפרכסת. רובם של העיוותים עוברים תיקון עצמי אולם 15% מהילדים בגיל שנה מראים עיוות כלשהו של האפרכסת ולצערנו איננו יכולים לדעת מי איזה מהעיוותים יעלם ואיזה יישאר. המצב של אוזניים בולטות הוא מצב אשר עלול להיגרם במהלך שנת החיים הראשונה של התינוק בעקבות השכבה לא נכונה כך שהאפרכסת מתקמטת ומתעוותת תחת משקל הראש.

אופן הטיפול
הילודים במרכז הרפואי נבדקים על ידי רופאי הילדים בחדר התינוקות. רופא ממרפאת מומי הפנים מוזמן לבדוק את התינוקות וכאשר מוחלט שאכן יש צורך בטיפול מתבצע עיצוב של הסחוס תוך שימש בתבנית עשויה מחומר סיליקוני אשר נותן לאוזן את הצורה הרצויה. התבנית מודבקת לאפרכסת באמצעות סרטי הדבקה לעיתים תוך שימוש במגבוני הדבקה והאוזן מוצמדת לראש על ידי סרט ראש או סרט הדבקה. האוזן נשארת חבושה לפרק זמן של 2-4 שבועות בהתאם לחומרת העיוות ולאחר מכן הקיבוע מוסר תוך שימוש במגבוני ההסרה של CONVATEC.
 
מקרה 1
תינוק בן שבועיים עם שסע חד צדדי של השפה והחיך ברוחב של 9 מ"מ באיזור העצם האלואולרית. בסיום הטיפול השסע האלוואולרי נסגר, הקולומלה התארכה והסחוס התעגל. טופל במשך 6 שבועות בעיצוב קדם ניתוחי של האף והעצמות האלוואולריות.
 

 
מקרה 2    מקרה 3 
תינוקת בת 4 ימים עם שסע באזור העצם
האלואולרית. טופלה במשך 3 חודשים.
השסע 
נסגר עד כדי 3 מ"מ, הקולומלה
התארכה והסחוס ה
תעגל.
  תינוק בן יומיים עם שסע חלקי של השפה
ועיוות של סחוסי האף. טופל במשך 3 חודשים.
 
עיצוב לא ניתוחי של סחוסי האוזניים
 
* DUODERM - השם המסחרי של גרנופלקס בארה"ב.                                                                  

 

 

Go Back  Print  Send Page


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים