להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


  
מאת: נילי שופר, R.N.BA, אחות אחראית במחלקה האונקולוגית  |  דוד רחל, BA, אחות במחלקה האונקולוגית
         המרכז הרפואי המשולב ע"ש שיבא תל השומר


בתחילת שנות האלפיים קיימת פריצת דרך בהבנת הגורמים למחלת הסרטן. הטיפול התומך, על כל מרכיביו, מהווה מרכיב חשוב באיכות חייו של החולה האונקולוגי. הטיפול במחלת הסרטן הינו טיפול רב תחומי הכולל טיפולים כימיים, רדיותרפיה ואונקולוגיה כירוגית. אך לעיתים יקרה כי המחלה אינה ניתנת לריפוי או שהוכח שהטיפול בלתי אפקטיבי, והדבר מחייב התמקדות בטיפול תומך, שמטרתו השגת אכות חיים טובה יותר למטופל ולמשפחתו.

אחד התחומים בתחום הטיפול התומך, הינו הטיפול בפצע גידולי. במאמר זה אציג את הטיפול בפצע גידולי, ואתאר זאת בעזרת שני מקרים. פצעים גידוליים ממאירים עלולים להופיע מגידולים ראשוניים, משניים או מחזרתה של מחלה ממאירה. פצע כידולי מוגדר כפצע הפורץ דרך שכבת תאי האפידרמיס שבעור בשל הסננת תאי הגידול. פצע גידולי עשוי להתפתח או בצורת כיב או בצורת גידול כרובי. מרבית הפצעים הגידוליים נמצאים, בדרך כלל, באחת משתי הצורות הללו.

פצעים גידוליים גורמים לשינויים בזרימת הדם ו/או שינויים בזרימת דרכי הלימפה, היכולים להביא ליצירת מצבים היפוקסים עד נמק, וכתוצאה מכך דלקות אנאירוביות המלוות בריח רע, הפרשות ודימום מהפצע הגידולי. הספרות מלמדת שההתמחות בשטח זה מבוססת בעיקר על ניסיון בעבודה ודיווחים על תוצאות מעשיות. מסתבר שאת התוצאות הטובות ביותר אפשר להשיג באמצעות טיפול תומך בבעייתו האישית של כל מטופל.

ההפרשות המרובות כתוצאה מהפצע הגידולי משפיעות על עצמאות המטופל ועל פעילותו החברתית. איכות חייו נמדדת בתדירות החלפת החבישות, הריח הרע עשוי לגרום לבחילה ולהשפיע על הדימוי העצמי ועל הקשרים החברתיים.

הטיפול בחומרי חבישה המבוססים על חבישות הידרוקלואידיות העלות כושר ספיגה גבוה, כגון קומבידרם, עשוי לשפר את איכות חיי החולה, ולפתור חלק מבעיותיו כתוצאה מקיום הפצע הגידולי.


לצורך הדגמה של טיפול בעזרת חומרי חבישה אלו, להלן שני מקרים של טיפול תומך בפצעים גידוליים:

מקרה 1
אישה בת 43 עם קרצינומה של השד, התקבלה במחלקה האונקולוגית לשם קבלת טיפול כימי. באשפוז הראשון, במקום הטיפול השד ימין שעבר כריתה, חזרה המחלה ונראה פצע גידולי נקרוטי בגודל של 3 X 3 ס"מ – פצע כיבי. ההפרשות מהפצע היו בינוניות. הפצע טופל על ידי ניקוי המקום עם Nacl, וחבישתו עם Combiderm באשפוז השני, החלק הנקרוטי נשר, נצפה שינוי ברקמה הנקרוטית והפצע נפתח. ההפרשות התרבו והוחלט על שילוב של CombiDerm וקלטוסטט, דבר שהקטין את תדירות החלפת החבישה.

בתהליך טיפולי זה יש לשים לב למספר נקודות:
  • החבישה הוחלפה כל 3 ימים.
  • נצפו רקמות גרנולציה של הפצע.
  • החולה דיווחה על שביעות רצון רבה מהחבישה ובעיקר על שיפור אסטתי ששיפר לדבריה את איכות חייה.
  • החולה דיווחה על הפחתה בכאב ובאזור הפצע, בד בבד עם הפחתת תדירות החבישות.
כחלק מהטיפול התומך נעשה מעקב אחר החולה למשך מספר חודשים, ובין אשפוז לאשפוז קוים קשר טלפוני עם המטופלת ואחיות הקהילה שטיפלו בה.

מקרה 2

חולה בן 27 התקבל למחלקה האונקולוגית לטיפול תומך בגידול מסוג סרקומה של העצם באיזור הפנים.
מדובר בגידול כרובי גדול שהלך והתפתח במהלך אשפוזו של המטופל, אשר נמשך 3 חודשים. אזור הגידול פגע רבות בתדמית הגוף של המטופל, ולמרות שהיה מסוגל לנוע ולהסתובב, לא יצא מחדרו. ההפרשות מהפצע היו אומנם מועטות, אך הן התאפיינו בריח רע והפרשה סרוטית-דמית.
 
השימוש בחומרי חבישה מוכרים, הכוללים הדבקה בשולי החבישה, לא היו טובים לטיפול במקרה זה.
עקב מגבלה זו, הטיפול בפצע, נעשה מידי יום באמצעות פד גזה רגילה, אשר גרם סבל ואי נוחות רבים למטופל, והסתבר כבלתי יעיל.
הוחלט על מעבר לשימוש בחבישה מסוג קרבופלקס, אשר פתרה את הבעיה. עם תחילת הטיפול בקרבופלקס הוחלפה החבישה מידי יומיים עד שלושה ימים. חבישה זו כיסתה את כל אזור הפצע, וההדבקה נעשתה עם פלסטר לעור רגיש באזורים הבריאים של הפנים.
המטופל דיווח על העלמות הריח הרע, וההפרשות שנוצרו מהפצע נספגו בחבישה והותירו את הפצע נקי. המטופל החל לצאת מחדרו לטייל ברחבי בית החולים, מצב ששיפר מאד את איכות החיים שלו, בחודי חייו האחרונים.
 
לסיכום, במאמר זה הוצג השימוש בחומרי חבישה מסוג קובידרם, קלטוסטט וקרבופלקס אשר שיפרו את איכות חייו של המטופל האונקולוגי, והיוו מרכיב תומך בטיפול בפצעים גידוליים.

 


Go Back  Print  Send Page


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים