להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


  
 
מאת: מיכל אקסמן, R.N.-B.N, יחידת דיאליזה, בית חולים הדסה עין כרם
 

מבוא
אחוז ניכר מן החולים במחלת כליות סופנית והמטופלים בדיאליזה סובלים מהופעת כיבים באזור כף הרגל והשוק.
 
הטיפול בדיאליזה כרוך בהתייצבות ביחידה שלוש פעמים בשבוע לכל הפחות למשך כארבע שעות בכל פעם. מחד גיסא, הצורך להגיע למרפאה נוספת מעבר למרפאת הדיאליזה מקשה על החולה. מאידך גיסא, יש קושי או אין אפשרות לבצע טיפולים כמו תאי חמצן בלחץ או הרחבת כלי דם בו-זמנית עם הטיפול בדיאליזה.
 
מוצע בזאת לנצל את הקשר הקבוע עם יחידת הדיאליזה לצורך מתן טיפול מקומי בפצעים תוך כדי השהות ביחידת הדיאליזה. טיפול מקומי במקרה זה הוא מתאים, כיוון שאינו יוצרעומס נוסף על המערכת הקרדיו-וסקולארית.
 

רקע לקשר בין דיאליזה לכיבי כף הרגל
חולים מגיעים למצב של מחלת כליות סופנית עקב מחלות שונות, ואלו הן: מחלות כלי דם פריפריים, מחלות זיהומיות, מחלות אוטו אימוניות, מחלות ממאירות, כימותרפיה, אי ספיקת לב, יתר לחץ דם, סוכרת ועוד.
 
המחלות הללו גורמות בצורה ישירה או עקיפה להופעת כיבים בכף הרגל.
הסיבות להופעת כיבים הן חלקן סיסטמיות, חלקן מקומיות. הגורמים הסיסטמיים הם:
 • פגיעה בכלי דם יוצרת איסכמיה, או גודש ברגל.
 • נוירופתיה גורמת לאובדן החישה וחשיפה של כף הרגל לטראומות.
 
התופעות הסיסטמיות נובעות ממחלות הרקע ומהדיאליזה עצמה.
מחלות הרקע הן:
 • סוכרת היא גורם מוביל בהיווצרות כיבים בכף הרגל.
 • יתר לחץ דם גורם אף הוא נזק לאספקת הדם ברגל.
 
הדיאליזה עצמה מאיצה את הפגיעה בכלי הדם על ידי קלסיפיקציה, וכן חושפת את החולה לזיהומים של הפצע עקב ירידה בתפקוד המערכת החיסונית. הגורם המקומי הוא הזנחת הטיפול המונע בכף הרגל: הגיינה פגומה, הנעלה לא תקינה, טיפול בציפורניים וקלוס.
 
הטבלה הבאה, אף כי נתוניה אינם מתיימרים להיות סטטיסטיקה מייצגת, ממחישה אתהשכיחות של בעיות כף הרגל ביחידת דיאליזה טיפוסית (הנתונים תועדו ביחידת דיאליזה שלנו לגבי חולים קבועים). ניתן לראות כי מספר החוליםהסובלים מבעיות בכף הרגל הוא 9 מתוך 24, דהיינו כ- 37%, נתון גבוה המחייב התייחסות.
 
 אחוז מסך הכל
מספר חולים
סוג חולים
 
25%
6
סכרתיים ללא פצעים
א.
21%
5
סכרתיים עם פצעים
ב.
17%
4
לא סכרתיים עם פצעים
ג.
37%
9
שאר החולים
ד.
100%
24
סך הכל חולי דיאליזה קבועים
ה.
 
טבלה 1 – נפיצות פצעים בכף רגל ביחידת דיאליזה


הטיפול בפצעים בכף הרגל
חלק מן הטיפולים בפצעים המקובלים הם אגרסיביים יתר על המידה. במקרים כאלה, החולה עלול לפתח שוק (shock) במהלך הדיאליזה. בנוסף, התנאים ביחידה אינם מתאימים בכל המקרים לביצוע הטיפול, כמו בטיפולים הבאים:
 
 1. שאיפת חמצן בריכוז ובלחץ גבוה בתא מיוחד – איננו מעשי.
 2. תרופות להרחבת כלי-דם.
 3. דברידציה כירורגית של רקמות נמקיות באזור הפצע.
 4. קיבוע של הרגל בסד או בגבס, למניעת לחץ על הרגל הפצועה.
 
הטיפולים שניתן לבצע ביחידת הדיאליזה הם:
 1. חבישות מסוגים שונים.
 2. מתן חמצן מקומי בתוך שרוול לאזור הפצע.
 3. מתן תרופות אנטיביוטיות לווריד.
 
חבישות מקומיות - בנושא זה יש שתי גישות עיקריות:
 
גישה א' - הימנעות מחיטוי מקומי
גישה זו טוענת שאזור הפצע אינו צריך להיות סטרילי. די בכך שריכוז החיידקים יהיה נמוך מרמה של 000,100 לסמ"ר ושלא יופיע בפצע זן חיידקים אלים אחד.
לפי גישה זו, תפקידה של החבישה המקומית הוא לשמור על לחות באזור הפצע, לספוג הפרשות ולאטום את הפצע בפני מגע עם סביבה חיצונית מזוהמת. במקרה של זיהום (התפתחות צלוליטיס סביב אזור הפצע), הטיפול ניתן דרך הווריד. לפי המצדדים בגישה זו, טיפול בחומרים מחטאים כגון פולידין, אלכוהול או סבונים פוגע לא רק בתאי החיידקים אלא גם בתאי רקמה מתחדשת שצומחת וסוגרת את אזור הפצע.
 
גישה ב' – חיטוי מקומי
גישה זו מניחה שלא תמיד אנטיביוטיקה הניתנת דרך הפה או הווריד מגיעה לאזור הכיב, כיוון שאספקת הדם לאזור איננה תקינה. לכן גורסת גישה זו כי מניעת זיהומים יעילה יותר על ידי שימוש בחומרי חיטוי מקומיים.
לפי גישה זו, אמנם רצוי לשמור על לחות הפצע, לספוג הפרשות ולאטום את הפצע בפני מגע עם סביבה חיצונית, אך יש גם למנוע זיהום או לטפל בזיהום קיים באמצעות חיטוי מקומי.
 
ביצענו סקירה של הספרות הטכנית הנוגעת לעניין. בספר הלימוד לדרמטולוגיה הוצגו שתי הגישות הללו מבלי לצדד חד-משמעית באחת מהן. לעומת זאת, ב-11 מאמרים מקצועיים שנסקרו, נמצא כי כולם צידדו בגישה א' - הימנעות משימוש בחומרי חיטוי מקומיים.
 
סיכום 
הופעת פצעים בכף הרגל שכיחה למדי בין חולי דיאליזה. אפשר ורצוי לנצל את תדירות וקביעות הביקורים של החולים ביחידה לשם מתן טיפול ולמעקב אחרי התופעה.

 

Go Back  Print  Send Page


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים