להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


   
 

מאת:   ד"ר הר-שי ירון, מנהל המחלקה לכירורגיה פלאסטית, מרכז רפואי לין
           ד"ר משה קוליקובסקי, יועץ לרפואה היפרברית וטיפול בפצעים קשיי ריפוי המרפאה לכף רגל סוכרתית, מרכז רפואי לין
 

סוכרת הינה מחלה כרונית קשה הנגרמת ע"י גורמים תורשתיים וסביבתיים. ההמצאות הגלובלית של חולי סוכרת בעולם מוערכת ב-54 מליון איש. מחקרים של ארגוני בריאות שונים בעולם הדגימו שמעל 7% מהאוכלוסייה סובלת מסוכרת ואותם חולים צורכים מעל 15% מתקציב הבריאות.
 
סיבוכי הסוכרת בגפיים התחתונות כגון: כיבים כרוניים, צלוליטיס מפושטת, אוסטאומיאליטיס וקטיעות גפה מהווים את הסיבה השכיחה ביותר לאשפוזם של חולים סכרתיים בבתי חולים.

ההערכה המקובלת היא שכ- 15% מחולי הסוכרת יפתחו כיבים בכף הרגל במהלך חייהם. 8-6/1000 חולי סוכרת יעברו קטיעת גפה תחתונה או חלק ממנה כל שנה. 13%-9% מחולי הסוכרת שעברו קטיעה של גפה אחת יעברו קטיעה נוספת תוך שנה באותה גפה. 40% מחולי הסוכרת שעברו קטיעה של גפה אחת, יעברו קטיעה בגפה השנייה תוך 3-1 שנים. בנוסף התמותה והתחלואה אצל חולי סוכרת שעברו קטיעה גבוהים יותר בהשוואה לשאר חולי הסוכרת. כף הרגל הסוכרתית הנה לא רק בעיית בריאות ואיכות חיים אלא גם בעיה כלכלית משמעותית, בעיקר כאשר קטיעה גורמת לאשפוז ממושך. שיקום ארוך וצורך בסיעוד ביתי. בארה"ב מוערכת העלות של "ריפוי ראשוני" של כיב בכף רגל סוכרתית בסכום של 10,000$ - 7,000$. לעומת זאת, העלות המיידית של קטיעת גפה בחולה סוכרתי מוערכת ב- 60,000$ - 30,000$. העלות לטווח רחוק (3 שנים) של "ריפוי ראשוני" מוערכת ב- 27,000$-16,000$ לעומת 63,000$-43,000$ לאחר קטיעת גפה. עיקר העלות לאחר קטיעת גפה נובעת בשל הצורך בשיקום ממושך, סיעוד בית ושירותי רווחה.
 
אך מעבר לעלות הכספית, החלמה ראשונית של כיב בגפה תחתונה משפרת את איכות החיים בצורה שאינה ניתנת להשוואה, מונעת את התחלואה המקומית והסיסטמית המיידית סביב הניתוח (זיהום מקומי, צלוליטיס, ספיסיס, אירוע לבבי/אירוע מוחי בזמן הניתוח), מורידה את התמותה ובעיקר מאפשרת לחולה לחזור למעגל החיים הנורמלי עבודות שבוצעו באנגליה ובארה"ב הדגימו שאסטרטגיה נכונה יכולה למנוע 85%-49% מקטיעות הגפה אצל חולי סוכרת.
אסטרטגיה זו כוללת מניעה נכונה, חינוך החולה ומשפחתו, חינוך הצוות הרפואי, גישה רב תחומית, טיפול מולטיפקטוריאלי בכיבים ונטור הדוק של החולה.
 
בחודש מאי 1999 נכתב ונחתם בהולנד "הקונצנזוס הבינלאומי על כף רגל סוכרתית". מסמך זה נחתם לאחר שלוש שנים של דיונים בין 45 מומחים מתחומים שונים (רופאי משפחה, פנימאים, דיאבטולוגים, פודיאטרים, כירורגיים כלליים, פלסטיקאים, אורטופדים, כירורגיים וסקולריים ואחיות סוכרת) בנושא המניעה והטיפול בחולי סוכרת עם בעיות בכף הרגל. בהסתמך על הנתונים הסטטיסטיים הנ"ל ועל פי מסמך זה, הוקם במחוז חיפה וגליל מערבי, פורום בראשותו של ד"ר הר-שי (מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית במרכז רפואי כרמל ומנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית מרכז רפואי "לין"). שהוציא נוהל לטיפול בחולה הסוכרתי עם בעיות בכף הרגל.
הפורום כולל מומחים מתחומים שונים: רפואת המשפחה, אורטופדיה, פלסטיקה, כירורגיה וסקולרית, מחלות זיהומיות, אחיות רפרנטיות בקהילה, רפואה היפרברית ודיאבטולוגיה. מטרתו העיקרית של נוהל זה היא הקטנת מספר הקטיעות הגפיים בחולי סוכרת למינימום ושיפור איכות חיי החולה הסוכרתי הסובל מבעיות בכך הרגל. הנוהל כתוב בצורת תרשים זרימה ובו 5 תחנות: בבסיס הפירמידה נמצאים רופא המשפחה ואחיות רפרנטית בקהילה ובקצה הפירמידה נמצאת מחלקה מאשפזת במרכז רפואי כרמל. על פי תרשים הזרימה,הגורם הרפואי בכל תחנה יכול לטפל בבעיה והמשיך את המעקב או לטפל בבעיה ולהפנות את החולה להמשך המעקב בתחנה הקודמת או במידת הצורך להעביר את החולה לייעוץ ו/או לטיפול בתחנה הבאה, על פי שיקוליו וכישוריו של הגורם הרפואי בתחנה.

 
להלן סקירת התחנות בתרשים הזרימה, תפקידם ומקומם:

1. מרפאת האםהגורם הרפואי הוא רופא המשפחה ואחות רפרנטית לטיפול בפצעים, שעברו הדרכה והשתלמות בתחום זה. באחריותם - הדרכת החולה, מניעה וטיפול בכיבים בדרגת וגנר.
  • הדרכת החולה בנושא מניעה והנעלה מתאימה תעשה ע"י אחות רפרנטית מרפאתית ובדיקה פיזיקלית של כף הרגל ע"י רופא המשפחה, הבדיקה כוללת מישוש דפקים דיסטלים DORSALIS+TIBIALIS POSTERIOR(D.P) PEDIS ושלילת נוירופתיה פריפרית בעזרת קולן או מונופילמנט.
בדיקות אלו חשובות ביותר מכיוון שנוירופתיה פריפרית היא הגורם החשוב ביותר להיווצרות כיבים בכף רגל סוכרתית ומחלת כלי דם פריפרית , אזי היא הגורם המובא החשוב ביותר להחלמת הכיב (או מניעת קטיעה). תדירות הביקורת והבדיקה הפיזיקלית של כף הרגל היא לפחות אחת לשנה כאשר אין נוירופתיה. במצבים שקיימת נוירופתיה תדירות הביקורת היא בהתאם לדרגת הסיכון, כמפורט. במידה ויש כיב בדרגת וגנר 1 הטיפול יינתן ע"י אחות רפרנטית מרפאתית כמקובל. יש לזכור ולהדגיש לחולה שבמקרה של כיבים נוירופטיים בחלק הפלנטרי של כך הרגל, בדרגה כלשהי, מניעת דריכה מוחלטת הנו גורם חשוב ביותר בטיפול. במידה וקיים כיב בדרגת וגנר 2 ומעלה, החולה מופנה לטיפול בתחנה הבאה בתרשים.
 
 קטגוריה/דרגת סיכון  
פרופיל הסיכון
תדירות ביקורת
0
ללא נוירופתיה סנסורית
אחת לשנה
1
עם נוירופתיה סנסורית
  אחת ל-6 חודשים  
2
 עם נוירופתיה סנסורית וסמנים של PVD  
ו/או דפורמציה של כף הרגל
אחת ל-3 חודשים
3
היסטוריה כיב קודם בכף הרגל
אחת 3-1 חודשים
 
 
2. מומחית קלינית מחוזית לטיפול בפצעים מורכבים בהתייעצות/שיתוף רופא משפחה - המטרה בתחנה זו היא לנצל את הידע והניסיון של אחות קלינית מחוזית בטיפול בפצעים מורכבים. במקרים של כיב וגנר 2 ומעלה, תזומן אחות קלינית מחוזית ובדיון משותף עם רופא המשפחה ואחות הקהילה יוחלט על המשך הטיפול.

האפשרויות הן:
  1. המשך הטיפול המקומי בפצע כמקובל במרפאה או בבית החולה ע"י הצוות הנ"ל.
  2. הפניית החולה למרפאת כף רגל סוכרתית אזורית.
  3. במקרים הקשים הדורשים דיון רב תחומי הפנית החולה תעשה למרפאה מחוזית רב תחומית לכף רגל סוכרתית.
 
3. מרפאת כף רגל סוכרתית אזורית - במחוז הוקמו 5 מרפאות אזוריות הממוקמות בחיפה (מרכז רפואי "לין") קריות ("זבולון"),עכו, נהריה וכרמיאל. המרפאה האזורית מאוישת ע"י רופא ואחות עם ידע וניסיון רחב בטיפול בכף הרגל הסוכרתית. מטרת המרפאה האזורית לתת את המענה הטוב ביותר לכף הרגל הסוכרתית עם סיבוכים וכיבים בדרגת וגנר 2 ומעלה.

בנוסף לטיפול בכיבים מתבצעת הדרכה נכונה למניעת הישנות כיבים הכוללת הפנית המטופל להתאמת מדרסים ו/או נעליים מתאימות לחולה סוכרתי . כמו כן מתבצע במסגרת המרפאה האזורית ברור מעמיק יותר לפי הצורך, כגון ייעוץ וסקולרי, תרביות רקמה, מיפוי עצם. על-פי המצב הקליני ושיקולו של הרופא, הטיפול בכיבים יבוצע במסגרת המרפאה האזורית תוך מעקב הדוק. או שלאחר הערכה ראשונית החולה יופנה למרפאת האם עם הנחיות טיפוליות מדויקות לרופא המשפחה ואחות הקהילה. במצבים הקשים הדורשים דיון מולטידיסיפלינרי , החולה יופנה למרפאה המחוזית הרב תחומית. במצבים דחופים, מסכני גפה או מסכני חיים, החולה יופנה ישירות למחלקה מאשפזת בבי"ח כרמל.
 
4. מרפאה מחוזית רב-תחומיתהצוות במרפאה זו כולל מומחים בתחומים הבאים: כירורגיה פלסטית, כירורגית כלי דם, אורטופדיה, מחלות זיהומיות, רפואה היפרברית (תא לחץ) וטיפול בפצעים קשיי ריפוי. הצוות מתכנס אחת לשבוע במרכז רפואי "לין" ודן במקרים מסובכים ומורכבים יותר. חולה המופנה מהקהילה או מהמרפאה אזורית נבדק ע"י כל חברי הצוות. לאחר קבלת היסטוריה רפואית מפורטת, עיון במסמכים ובבדיקות שבוצעו (תרביות פצע, צילומי רנטגן, מיפוי עצם, דופלר עורקי רגליים וכו') נערך דיון מעמיק עם מומחים מתחומים שונים בזמן אמת בכל הבעיות והגורמים המונעים את החלמת הכיב תוך מתן פתרון מיידי.

מטרת המרפאה היא לתת ייעוץ. מקיף ורב תחומי למרפאה האזורית או לרופא המטפל בקהילה ולא לטפל ישירות בכיבים. כמובן, אחת האפשרויות העומדות בפני הצוות, היא הפנית החולה לאשפוז בבי"ח הכרמל.
ההפניה למרפאה המחוזית הרב תחומית היא ע"י רופא המרפאה האזורית או מומחית קלינית מחוזית דרך אחות מתאמת המרפאה הרב תחומית .
 
5. מחלקה מאשפזת בי"ח כרמל - למעשה, מטרת התרשים, היא להקטין למינימום מספר החולים המאושפזים, אולם, חולה סוכרתי עם כיב כרוני במצב קשה מסכן גפה או מסכן חיים, יופנה מיידית לאשפוז בבי"ח כרמל באחת המחלקות: אורטופדיה, כירורגית כלי דם או פלסטיקה.

 

Go Back  Print  Send Page


 


פילטל - מפיצה ומשווקת מוצרי ConvaTec בישראל                                     שיחת חינם: 1-800-800-150


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים